Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Starobylý Uxmal: po stopách Mayů v Mexiku

Skoro čtyřicet metrů vysoká Kouzelníkova pyramida je dominantou kdysi vzkvétajícího mayského města Uxmal. Vzniklo kolem roku 600 na území dnešního poloostrova Yucatán v Mexiku. Když v šestnáctém století zemi dobyli Španělé, bylo už město opuštěné a památky tak nepadly za oběť bojům mezi domorodci a dobyvateli.

Pyramida vykouzlená za jediný den


Jméno Uxmal znamená v jazyce Mayů "třikrát postavený". To odkazuje na zvyk Mayů každých dvaapadesát let postavit na místě staré pyramidy novou a větší. Vykopávky na Kouzelníkově pyramidě odhalily pozůstatky nejméně pěti předchozích staveb. 

Podle pověsti tuto pyramidu vykouzlil syn čarodějnice za jedinou noc, ale ve skutečnosti archeologové odhalili, že to trvalo čtyři staletí. Na vrcholu je socha boha deště Chaka, který hrál v životě obyvatel Uxmalu významnou roli. 

Obyvatele Uxmalu vyhnalo sucho

Mexický Yucatán je totiž suchá oblast, ale v okolí Uxmalu se díky specifickým přírodním podmínkám dařilo zadržovat dešťovou vodu. To umožnilo rozkvět města, které mělo až pětadvacet tisíc obyvatel. Sucho však způsobilo i jeho pád, když přírodní zásobárny vody přestaly fungovat a obyvatelé byli nuceni se přestěhovat jinam.


V Uxmalu se dochovala typická puucká architektura, která se vyznačovala zdobnými reliéfy na fasádách a protáhlými budovami obklopujícími čtvercová náměstí. Nachází se tu i hřiště na mayskou míčovou hru pelota.

Chrámy tu mají i želvy a jeptišky

Celý areál má asi šedesát hektarů a je v něm řada zajímavých staveb. Trůn v podobě dvouhlavého jaguára se nachází před Palácem vládce, což je sto metrů dlouhá stavba s nádhernými reliéfy. Z trůnu mohl panovník sledovat východ Jitřenky na noční obloze.

K dalším zajímavostem patří Dům želv zasvěcený zřejmě bohu vody nebo Čtverhran jeptišek, který takto pojmenovali Španělé kvůli množství malých místností připomínajících klášterní cely.

 

 

 

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
12.10. - 28.10.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený poznávací okruh v doprovodu skvělého Petra Šuby více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
03.11. - 16.11.2021
2021 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
23.11. - 09.12.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nabitý poznávací okruh Mexikem s Yucatánem! Zájezdem provází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.01. - 09.02.2022
2022 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
15.02. - 28.02.2022
2022 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
Zobrazit další zájezdy