Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Elektřina z kaktusu? Proč ne!

Od obyčejného kaktusu přes titul posvátné rostliny a symbolu Mexika až k produkci elektřiny. To je příběh opuncie - kaktusu, který má své pevné místo v srdcích Mexičanů. 

Opuncie a výroba elektřiny v Mexiku

Mexičané svůj kaktus umí využít v mnoha směrech. Nejčastěji se s opuncií setkáte v gastronomii, kosmetice nebo zdravotnictví, kde je ceněna pro své výživné a léčebné vlastnosti. Ze zbytků opuncií, které by jinak skončily nevyužité na smetišti, se nyní navíc rozhodli vyrábět elektřinu.

Jak se dá vyrobit elektřina z kaktusu?

Elektřina ze zbytků kaktusu? Opuncii je třeba před využitím a konzumací zbavit kůry a bodlin. Nepotřebné zbytky, kterých se podle dostupných statistik denně vyprodukuje i 10 tun, se nyní recyklují. Následně drtí a míchají s bakteriemi, které přispívají k fermentaci a jejich rozkladu. V místě sběru odpadu je pak umístěný generátor, který umí zpracovat biologický odpad. Rozdrcený a fermentovaný odpad se zahřeje na 55 stupňů Celsia a je možné jej využít jako hnojivo i bioplyn, který je výsledkem procesu fermentace. Právě z něj se vyrábí i zmiňovaná elektřina.

Lán opuncií v Mexiku

Podobný postup platí i pro jiné organické látky (známá je například kukuřice nebo cukrová třtina). Kaktusy jsou však na rozdíl od nich nenáročné, dobře rostou i při vysokých teplotách a vydrží déle bez vody.

Plány na tento proces vycházejí z toho, že generátor bude schopen zpracovat 3-5 tun odpadu denně. Z něho vznikne přes tunu hnojiva a 170 krychlových metrů bioplynu. Vyráběl by tak cca 175 kilowattů za hodinu.

Co myslíte, stane se opuncie pohonnou látkou budoucnosti?

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
08.04. - 24.04.2024
2024 Velká cesta Mexikem + Yucatán Koloniální města, archeologie, gastronomie, řemeslná výroba, přírodní útvary, etnografie v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »