Guadalajara se chlubí unikátním hospicem a katedrálou

Druhé největší město Mexika Guadalajara je považováno za kolébku tequily a hudby mariachi. Zároveň je to moderní metropole s obchodními centry a krásnými parky. Založení města se datuje do roku 1542, kdy tu Španělé založili základnu pro výpravy do vnitrozemí. Přestože velká část koloniální zástavby byla zbořena při přestavbě města, ty nejhezčí budovy zůstaly zachované.

Hospic zdobí malby od José Clemente Orozca

Je mezi nimi i Hospic Cabaas, jeden z nejstarších zdravotnických komplexů v Latinské Americe. Unikátní stavba vznikla na začátku devatenáctého století a sloužila starým lidem, sirotkům a invalidům. Už při plánování stavby se myslelo na to, aby se v ní pohodlně žilo slabým a nemocným.

Na začátku dvacátého století ozdobil zdejší kapli svými malbami umělec José Clemente Orozco. Pro svou architektonickou výjimečnost a vzácné malby byl hospic zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Středu města dominuje katedrála

Obklopena historickými koloniálními domy stojí ve středu města nádherná katedrála. Její základy jsou z doby založení města v šestnáctém století a v pozdějších letech se dočkala několika přestaveb. Typické jsou pro ni dvě žlutě zbarvené věže. V katedrále se nachází čtyřiadvacet oltářů a sbírka obrazů mexických umělců z osmnáctého a devatenáctého století.

V Guadalajaře a přilehlé aglomeraci žije asi čtyři a půl milionu obyvatel. Pojmenování získala podle stejnojmenného města ve Španělsku. Název Guadalajara pochází z arabštiny a znamená „řeka tekoucí mezi skalami“. Místní lidé městu přezdívají „město růží“ nebo „perla západu“.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.