Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Jak se v Mexiku slaví Nový rok?

Mexiko je země bohatá na památky, krásnou přírodu, ale i kulturu. V průběhu roku můžete zažít oslavy některého z mexických svátků, věřte, že je to zážitek. Jak se v Mexiku slaví Nový rok?

Nový rok Mexiko

Oslavy Nového roku v Mexiku

S Novým rokem v Mexiku je spojena spousta tradic. Svou roli přitom hrají dekorace, květiny a barvy, každá totiž něco symbolizuje:

  • žlutá - radost,
  • červená  - odvahu, lásku a lepší životní styl,
  • zelená - bohatství a peníze,
  • bílá - zdraví. 

Hlavně žlutou, bílou, zelenou a červenou barvou zdobí mexické rodiny svoje domy. Výzdoba laděná do těchto čtyř odstínů hraje důležitou roli i při přípravách Nového roku a Silvestra.

Při oslavách Nového roku na stole Mexičanů nikdy nechybí pečivo tzv. „mexický pan dulce“, které se každodenně snídá nebo večeří spolu s horkou čokoládou, mlékem nebo kávou. V rámci oslav si do něj můžete kousnout o půlnoci, s příchodem Nového roku. Pekař při pečení tohoto sladkého typu pečiva přidává do těsta šťastnou minci. Ten, kdo ji najde, je považován za nejšťastnějšího člověka přicházejícího roku.

Tradice spojené s oslavou Nového roku v Mexiku

Na Nový rok se v Mexiku tradičně hrají hry, které jsou ovlivněny místními zvyky a tradicemi. Jednou z nich je například sepsání špatných a dobrých událostí minulého roku, které musíte stihnout do půlnoci. Po půlnoci je pak všichni vhazují do ohně, aby se proměnily v popel. Tato tradice symbolizuje odstranění veškeré negativní energie a nový začátek.

Nový rok Mexiko

Další zvyky a tradice:

  • Mexičané mají ve zvyku před Silvestrem čistit a mýt své tělo, domy a majetek.
  • Před půlnocí pojídají hroznové víno.
  • V ulicích Mexico City se koná velký festival.
  • V menších městech Mexika probíhají ohňostroje, taneční festivaly a oslavy. Až do rána je doprovází zvuk zvonů a petard.
  • Netradiční zvyk se týká spodního prádla. Podle pověsti prý barva dámského spodního prádla symbolizuje osud ženy v nadcházejícím roce. Červená znamená lásku, zelené spodní prádlo peníze a bílé dobré zdraví.

V hlavním městě Mexico City jsou nejzajímavější oslavy Nového roku na náměstí Zócalo. Všichni se dobře baví, objímají se, smějí se jeden na druhého a přitom všechny kolem hlasitě zdraví: „Feliz ao nuevo!”.

Mexické oslavy Nového roku jsou vskutku pestré, a pokud je prožijete na vlastní kůži, odnesete si vzpomínky na celý život.

vyberte si zájezd sipky
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 45.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
15.10. - 31.10.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Sleva 14 000 Kč - 2 volná místa. Objevte nový okruh s Petrem Šubou - archeologie, gastronomie, turistika, relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
18 dní

termín:
29.10. - 15.11.2023
2023 Velká cesta Yucatánem Sleva 10 000 Kč! Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 56.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.11. - 30.11.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Poslední volná místa. Novinka s Petrem Šubou - turistika, archeologie, gastronomie, několika denní relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 53.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Zobrazit další zájezdy