Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Jak stará je žvýkačka? Zjistilo se, že žvýkali už prastaří Mayové

Žvýkání mívalo mnoho různých podob. Žvýkala se tráva, pryskyřice, různé šťávy nebo třeba smrkový parafín. Kde byla objevena první dnešní žvýkačka?

Chicle

Jak vznikala dnešní žvýkačka?

Do dob druhé světové války byla žvýkačka ryze americkou záležitostí. To však vyvrátil objev archeologů, kteří na území Mexika vykopali žvýkací gumu starou více než pět tisíc let. Tento objev změnil historii dnešních žvýkaček a potvrzené prvenství v oblasti žvýkání získali prastaří Mayové.

Mayové žvýkali tzv. chicle už před tisíci lety. Postup zpracování chicle (šťávy z tropického stromu sapodilla) se naštěstí udržel na území jižní Ameriky i po zániku Mayské civilizace. Do New Yorku první várku chicles dovezl mexický generál Antonio de Santa Anna, který tam odešel po prohrané válce v roce 1869 do exilu. Skrze něj se chicle dostalo nejen k továrníkovi Thomasi Adamsovi - otci žvýkaček tak, jak je známe dnes.

 

V Americe se dlouho hledala náhražka za drahý kaučuk. A jak už to tak bývá, zatímco se výrobci chtěli soustředit na perspektivní výrobu pneumatik, podnikateli T. Adamsovi se pod rukama, přes postupné experimenty s hračkami nebo s holínkami, zrodila dnešní žvýkačka. 

žvýkačky

 

Adamsova American Chicle Company, první továrna na výrobu žvýkaček, své produkty prodávala pod sloganem Adams New York gum No.1 (Adamsova newyorská žvýkačka je číslo jedna). Po úspěchu s chicle začal přidávat i různé příchutě. Nejprve přidával lékořici, potom i cukry a ovocné sirupy. 

Co je chicle?

Chicle je produkt, který vzniká vařením latexu získávaného z nařezávané kůry stromu sapodilla (Manilkara zapotta). Dlouhá léta byla jednou z hlavních surovin pro výrobu žvýkaček. Dnes chicle postupně nahrazují levnější a uměle vyprodukované polymery. Jaké žvýkačky žvýkáte vy? 

 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
21.04. - 07.05.2020
2020 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Pláže Karibiku a říše Mayů, trasa této cesty spojuje čtyři různé země! V doprovodu Petra Šuby! Sleva 7 000 Kč / os. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
15 dní

termín:
16.11. - 30.11.2020
2020 Mexiko Yucatán Novinka v podobě Yucatánského poloostrova – pro milovníky starých civilizací, koupání v Karibiku, vynikající gastronomie, etnografie a dechberoucí přírody více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 54.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
13.10. - 29.10.2020
2020 Mexiko speciál Speciální program - koloniální města, archeologie, gastronomie, řemeslná výroba, moře a pláže, přírodní výtvory a etnografie v doprovodu Petra Šuby více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 64.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
27.01. - 12.02.2020
2020 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 64.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
12.02. - 28.02.2020
2020 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Super exotika - pláže Karibiku a říše Mayů, trasa této cesty spojuje čtyři různé země! V doprovodu senzačního Petra Šuby! více zde »
Zobrazit další zájezdy