Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Jak začali Mexičané nosit sombréra a ponča

Jak si většina lidí představí typického Mexičana? Přece se sombrérem a v ponču. Tyto dva kousky oblečení jsou s Mexikem neodmyslitelně spjaté, přestože v centrech moderních měst takhle oblečené lidi nepotkáte.

 Sombra znamená stín

Sombréro je původně klobouk pletený ze slámy, který nosí mexičtí kovbojové. První zmínky o něm jsou zaznamenány v patnáctém století. Jeho výhodou je lehkost a široká krempa stínící hlavu před horkými slunečními paprsky. Jeho název pochází ze španělského slova "sombra", což znamená stín. Z původně praktické pokrývky hlavy se časem stal odznak společenského postavení nositele. Čím významnější a bohatší je muž, tím kvalitnější a krásnější sombréro si pořídí.

Sombréra pro slavnostní účely mívají v průměru přes šedesát centimentrů a stíní i hruď a ramena. Vyrábí se z barevné tuhé plsti a zdobí se výšivkami z nití a korálků. Slavnostní sombréra nosí v současnosti hlavně členové lidových hudebních a tanečních skupin.

Pončo chránilo před deštěm a chladem

Tradiční mexické pončo se jako originální kus oděvu rozšířilo do celého světa. Původně ho nosili indiáni na ochranu před chladem s deštěm. Archeologové našli pozůstatky ponč z doby pěti set let před naším letopočtem. Nosili ho domorodci po celé Latinské Americe a se španělskými dobyvateli se rozšířilo i do Evropy. Stalo se také například důležitou součástí výstroje vojáků v americké válce Severu proti Jihu, kdy jim ponča složila jako pláštěnka i spacák.

Jeho střih je velice jednoduchý, stačí uprostřed obdéníkové či čtvercové látky vystřihnout otvor pro hlavu, a je to. Některá ponča měla kvůli lepšímu udržování tělesného tepla ještě našitou kapuci ze stejného materiálu. Stejně jako ze sombréra se z praktického svršku stala módní záležitost. Moderně střižená ponča z luxusních materiálů se v kolekcích návrhářů pravidelně vrací na přehlídková mola.

  

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
12.10. - 28.10.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený poznávací okruh v doprovodu skvělého Petra Šuby více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
03.11. - 16.11.2021
2021 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
23.11. - 09.12.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nabitý poznávací okruh Mexikem s Yucatánem! Zájezdem provází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.01. - 09.02.2022
2022 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
15.02. - 28.02.2022
2022 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
Zobrazit další zájezdy