Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

La Casa Azul: Po stopách slavné umělkyně Fridy Kahlo

Díla slavné mexické umělkyně Fridy Kahlo, která žila na předměstí Mexico city - Coyoacán, patří k národním symbolům Mexika. Vydejme se společně do muzea Modrý dům (La Casa Azul) ve stopách jejího smutného životního příběhu...

La Casa Azul: Modrý dům na předměstí Mexico City

Frida - Coyoacán Mexico cityCoyoacán (město kojotů), jedna z částí Mexico city, leží v jižní části města. Ještě před zhruba 70 lety byla tato část mexické metropole samostatným městem. Známá je zejména jako působiště významných mexických umělců, výtvarníků a spisovatelů. 

Ulice Coyoacánu získaly svá jména po metropolích a státech světa. A právě na Londres (Londýnská ulice) stojí onen Modrý dům - La Casa Azul, kde v minulosti žila malířka Frida Kahlo se svým manželem Diegem Riverou.

Dnes je tento dům muzeem. Celá budova je velmi rozsáhlá a kochat se tu můžete jak tvorbou samotné Fridy, tak jejího manžela Diega. Prohlížet si přitom můžete nejen umělecká díla, ale i všechny místnosti, ve kterých spolu umělci žili. Atmosféru umocňuje záplava barev, kterých je tento dům plný. Otevřeno je denně, s výjimkou pondělí.

Smutný život umělkyně Fridy Kahlo

Slavná malířka se narodila v roce 1907 a měla vskutku multikulturní kořeny. Její otec byl maďarsko-židovského původu, matka měla naopak španělsko-mexicko-indiánské předky. Neplánovala být malířkou odjakživa. Od útlého věku nastoupila na přípravnou školu medicíny, která jako jeden z prvních institutů umožnila jak studium pro muže, tak pro ženy. Dramatická dopravní nehoda autobusu, při které Frida málem přišla o život, však její osud změnila. Téměř rok se zotavovala z následků nehody a ze ztráty své první lásky, která od ní odešla do Evropy. Zůstala úplně sama a právě v této době začala tvořit svá první velká díla - olejomalby.

Malá charizmatická dáma se srostlým obočím a rašícím knírkem pod nosem, většinou tvořila autoportréty nebo tradiční zátiší. Byla však velmi sebekritická a než šly její obrazy k prodeji, nechala si je nejprve zhodnotit - v té době slavným umělcem a záletníkem Diegem Riverou. Ze spolupráce postupem času vzniklo přátelství, pak se z nich stali milenci a nakonec se i vzali. Manželství však malířce mnoho štěstí nepřineslo. Oba se vzájemně podváděli. Často se cítila osamělá... K tomu celý život trpěla velkými bolestmi díky následkům nešťastné nehody. Svou bolest, jak fyzickou, tak psychickou, kterou jí působil manžel svými zálety, ukájela alkoholem. Její pocity a depresivní stavy promítala do svých obrazů.

V roce 1939 Rivera požádal o rozvod. O rok později se však k Fridě vrátil a znovu ji požádal o ruku. Tou dobou však byla Frida vážně nemocná. Rok před její smrtí jí Diego nechal uspořádat její první výstavu. Na ni se musela nechat, kvůli svému zdravotnímu stavu, přivést i s postelí. Říká se, že i přes to tehdy pokuřovala svůj oblíbený doutník a popíjela ze sklenice tequilu.

O rok později zemřela a byla zpopelněna. Dodnes tak odpočívá v urně ve svém Modrém domě La Casa Azul.

Frida se své slávy nedočkala

Frida - La Casa Azul - modrý důmSmutné je, že během svého života se Frida slávy nedočkala. Pohybovala se ve stínu svého slavného manžela. Opravdovou popularitu jí přineslo až natočení filmu o jejím životě, o mnoho let později, kde si Fridu zahrála herečka Selma Hayek. Dnes Frida patří k nejlepším malířkám vůbec a o její díla se předhání světové galerie.

Její autoportréty jsou symbolem Mexika. Můžete je ale najít také na amerických známkách a samozřejmě na spoustě suvenýrů, které jsou v Mexiku k dostání. Sbírku jejích děl má například i zpěvačka Madonna.

 

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
12.10. - 28.10.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený poznávací okruh v doprovodu skvělého Petra Šuby více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
03.11. - 16.11.2021
2021 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
23.11. - 09.12.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nabitý poznávací okruh Mexikem s Yucatánem! Zájezdem provází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.01. - 09.02.2022
2022 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
15.02. - 28.02.2022
2022 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
Zobrazit další zájezdy