Mayské Xochicalco ukrývá podzemní observatoř

Sedmdesát kilometrů od mexického hlavního města leží archeologické naleziště Xochicalco. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří Quetzalcoatlova pyramida, Sluneční observatoř či hřiště pro posvátné míčové hry.

Tento městský stát dosáhl svého vrcholu od druhé poloviny sedmého století do konce devátého století a tohoto období pochází dodnes zachované chrámy na vrcholcích pyramid. Od roku 1999 je historický areál na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Z kamene vystupuje opeřený had

Quetzalcoatlova pyramida, jinak označovaná i jako Chrám opeřeného hada, je snadno rozpoznatelná díky nádherně zachovalému reliéfu s vyobrazením tohoto mayského boha. Na kamenných deskách jsou zobrazeni také tehdejší astronomové, kteří zde v roce 750 našeho letopočtu určili nový začátek kalendářního cyklu.

S určováním času a sledováním nebeských těles souvisí také podzemní observatoř. Jeskynní komplex měl stěny vymalované černou, žlutou a červenou barvou a na povrch z něj vyráží několik průduchů. Tyto otvory mají šestihranný tvar, měří na délku přes osm metrů a sluneční paprsky jimi v určité dny prochází přímo na stěny jeskynní observatoře.

Po konci zápasu hráče obětovali bohům

Součástí Xochicalca jsou i pozůstatky dvou hřišť na rituální míčové hry. Archeologové se domnívají, že hry se mohli účastnit pouze příslušníci vyšší vrstvy. Pravidla se přesně nedochovala, zřejmě šlo o to, udržet kaučukový míč co nejdéle ve vzduchu, a pokud možno s ním trefit kruhovou bránu připevněnou vysoko na stěně. Po hře následovalo obětování životů jednoho z týmu bohům, ovšem badatelé si dodnes nejsou jistí, jestli šlo o vítěze nebo poražené. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.