Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Mexické býčí zápasy alá Corrida

Býčí zápasy corrida [korida], patří k nejznámějším mexickým tradicím a pro mnohé je i nejsilnějším zážitkem, který si z Mexika přivezou.

Zmínky o pořádání býčích zápasů v Mexiku jsou zaznamenány již před více než 500 lety. Mexiko je jednou z osmi zemí, kde jsou býčí zápasy legálním sportem. Dokonce i děti mohou sledovat tuto krvavou podívanou, pokud s sebou mají dospělého. Z Evropy se tato tradice díky stále hlasitější kritice ochránců zvířat pomalu vytrácí. A začínají se ozývat i hlasy z Mexika a dalších států Latinské Ameriky. Popularita býčích zápasů tak postupně klesá a kdo ví, možná je jen otázkou času, jak dlouho se ještě budou moci konat.

Býčí zápasy v Mexico City

Býčí zápasy v Mexiku - corridaPrávě Mexiko City je místem s největší býčí arénou na světě. Jmenuje se La Monumental a byla vybudovaná v roce 1942. Tvoří ji velký písčitý kruh o průměru téměř 50 metrů, kapacitně nabízí místa pro více než 40 tisíc diváků. Hlavní sezonou pro býčí zápasy je Temporada grande – tedy období od přelomu října a listopadu.

Jak mexická corrida probíhá?

Býčí zápasy mají přesně daný průběh. Každý zápas je rozdělen do tří třetin. Před zápasem je býk rozdrážděn, aby se „dostal do ráže“. Poté pořadatelé divákům býka představí a pustí ho do arény, kde rozzuřeně pobíhá.

  • První třetina – zpravidla tři Banderilleros pokouší býka. Zjišťují tak, jak býk reaguje a jak se chová. Na konci přijede Picador na koni a trefuje se býkovi do šíje, aby ho na ní poranil a tím mu ubral sil.
  • Druhá třetina – Banderilleros se snaží přilákat býkovu pozornost. Ve chvíli, kdy se na ně rozběhne, snaží se býkovi do šíje zabodnout hůlky s ozdobami – banderillas, aby ho opět oslabili.
  • Třetí třetina – v této části přichází na řadu matador. Do arény vchází sám s červeným nebo fialovým pláštěm a mečem. Oslabeného býka dráždí a hraje si s ním, poletuje kolem býka a dělá otočky a kreace pro diváky. Ti aplaudují a jásají.

Mexická corrida - býčí zápasVýše ceny lístků záleží na tom, zda upřednostňujete místo na sluníčku či ve stínu. Jsou odstupňované celkem do 6 kategorií. Ceně vstupenek se potom i toreadoři snaží přizpůsobit zápas tak, aby se napínavější části odehrávaly v perspektivnější části. Od toho se odvíjí i skladba fanoušků v těchto místech. Na luxusních a drahých místech cena přesahuje 1000 Kč, okrajové části ochozů vás vyjdou kolem stovky, avšak počítejte s mnohem rušnějším prostředím.

Býčí zápasy jako mexická tradice

Podobně jako ve Španělsku má Mexiko několik náboženských svátků, jejichž součást tvoří právě býčí zápasy. Bezpochyby nejznámější z býčích zápasů je festival Embalse de Toros. Býkům se podává určité množství alkoholu před tím, než začnou přeplavávat řeku, přivázaní provazem k malé lodi. Mnoha lidem tato součást festivalu přijde zábavná, zvedá se však vlna odpůrců, kteří tuto činnost považují za krutou a bezvýznamnou. A pořádají protesty k těmto úkonům.

Hlasy pro a proti býčím zápasům

Názory na býčí zápasy se mísí. Na jednu stranu jsou tu ti, kteří jsou přesvědčeni o tom, že jde o tradici, která k Mexiku patří, láká turisty a živí zejména venkovany, kteří jsou na tradici býčích zápasů závislí, neboť na ní mají založené živobytí. Jiní tuto činnosti považují za krutou a nekulturní. Podle nich jde o zastaralou tradici, která nemá v moderní společnosti co dělat. A jsou přesvědčeni o tom, že by měla být zrušena.

Co vy? Lákala by vás napínavá podívaná v podobě býčích zápasů?

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.02. - 02.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nezapomenutelné zážitky na poznávací dovolené po Mexiku včetně poloostrova Yucatán v doprovodu Petra Šuby! více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
07.03. - 23.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Poznávací okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Yucatán, Chiapas, Oaxaca, Puebla, Federální District Mexico - zájezd doprovází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
27.03. - 12.04.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán TOP program po Mexiku s omezenou kapacitou účastníků skupiny! více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
20.04. - 03.05.2022
2022 Mexiko středozápad Exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem s koupáním v Tichém oceánu! více zde »