Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Mexický stát Tabasco

Prostší, ale půvabný mexický stát Tabasco zná většina lidí pouze z názvu hnědé mexické omáčky k masu. Co to napravit?

Tabasco v Mexiku

Tabasco je jedním z 31 mexických států, našli byste jej na jihovýchodě Mexika. Rozkládá se na území 24 474 km2, které je rozdělené do 17 municipalit (správních celků). Tabasco sousedí s Veracruz, Chiapas, Campeche a americkou Guatemalou. Severní pobřeží státu je omýváno vodami Mexického zálivu.

Historie mexického státu Tabasco

V předkolumbovské době se na území Tabasca vyvíjely mezoamerické civilizace. Největší z nich byli velmi schopní Olmékové, kteří žili zejména v oblasti dnešního Veracruz už ve 2 tisíciletí p. n. l. Jako první na území Tabasca pronikla expedice ze Španělska v roce 1518 vedená Juanem de Grijalvou. O rok později dorazil se svými lidmi Hernán Cortez, založil zde první vesnici Santa Maria de la Victoria a začal si podrobovat domorodce.

Ekonomika a obyvatelstvo v Tabascu

Oblast státu Tabasco je chudá. V roce 2015 čítalo obyvatelstvo mexického státu cca 2,4 milionu lidí - zejména z řad chudých zemědělců, rybářů a chovatelů dobytka. K nejčastěji pěstovaným plodinám patří kukuřice, cukrová třtina, kakao, káva a banány. Na pobřeží Tabasca se nacházejí významná ropná naleziště, díky kterým je Mexiko jedním z největších světových producentů ropy. Ropa společně s těžbou zemního plynu tvoří jádro místní ekonomiky.

Povrch země je spíše rovinatý. Na severu se rozprostírají pobřežní pláně bohaté na bažiny, směrem na jih se zvedá pohoří horského systému Chiapas a Guatemala Sierra, který se táhne až do sousední Guatemaly. Jako jeden z mála mexických států Tabasco nebojuje s nedostatkem vody. Naopak zde převládají rozvodněné řeky a deště s nejvyšším průměrem srážek v Mexiku. Časté záplavy tak často i na několik dní odříznou část obyvatelstva od světa.

Tabasco v Mexiku

Turismus v Tabascu

Ve srovnání s ostatními státy není Tabasco tak turisticky přitažlivé. K hlavním atraktivitám patří archeologický park La Venta v hlavním městě Villahermosa s památkami olmécké kultury. Za návštěvu stojí také mayské ruiny Comalcalco, města Puerto Ceiba a Paraíso.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
08.02. - 24.02.2021
2021 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie... více zde »
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
13.10. - 29.10.2020
2020 Mexiko speciál Speciální program - koloniální města, archeologie, gastronomie, řemeslná výroba, moře a pláže, přírodní výtvory a etnografie v doprovodu Petra Šuby více zde »
Cena včetně tax: 64.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
13.10. - 29.10.2020
2020 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
01.11. - 17.11.2020
2020 Velký okruh Mexikem + Yucatán Velký poznávací okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Yucatan, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Federální District Mexico více zde »
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
02.11. - 15.11.2020
2020 Mexiko klasik Exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem - zájezd doprovází skvělý Petr Šuba více zde »
Zobrazit další zájezdy