Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Nakupování na mexických tržnicích

Chcete v Mexiku vyrazit na nákupy? Pokud hledáte spíše levnější věci, pak je pro vás tržiště tím pravým místem. Najdete jej snad v každém větším mexickém městě.

Mexické tržiště

Takový ruch a záplavu barev jako na mexické tržnici těžko někde uvidíte. I když třeba nákupům na tržišti příliš neholdujete a nemáte v plánu nic nakupovat, alespoň na chvíli se vydejte na toulky úzkými uličkami mezi horami krásně zralého a voňavého ovoce, řadami kaktusů nopálů a dalších mexických specialit. V malých vesnicích, například v okolí města Oaxaca, obyvatelé stále ctí jeden den v týdnu jako tradiční trhovní den a i z velké dálky se sem sjíždějí lidé, aby prodávali své zboží a nakoupili zásoby na příští týden. Zócalo (což je něco jako hlavní náměstí) ožívá brzy z rána a ospalá atmosféra se sem navrací, až proběhnou všechny obchody, někdy v půli odpoledne.

Mexické trhy

Ve větších vesnicích mívají i dva až tři oficiální trhovní dny, ale i ve zbytku týdne je tu mnohdy tak rušno, že to vypadá, jako by se trh konal denodenně. Ve městech má každá čtvrť (barrio) svůj vlastní živý trh. Za zmínku určitě stojí hlavně guadalajarský Libertad, obrovský La Merced v Mexico City a oaxacká tržnice Abastos a 20 de Noviembre.

Co tržnice, to jiná atmosféra

Rychle poznáte, že každá vesnická i městská tržnice má sovu specifickou atmosféru, která ji odlišuje od jiných. Ačkoli se na tržištích prodávají převážně potraviny, na většině mercados je i úsek uměleckých řemesel. Ve městech občas narazíte také na tržiště, která nabízí i další zboží jako třeba hamaky (houpací sítě), zrcadla a další výrobky nebo dokonce bazary s řemeslnými výrobky.

K mexickým tržištím patří smlouvání

Pokud umíte alespoň trochu smlouvat, nakoupíte na mexických tržištích levněji než v obchodech. Nicméně obchody mají také pár výhod. Jednak v nich existuje určitý standard kvality prodávaného zboží a její kontroly. Mnoho z obchodů vám je navíc schopno nákup poslat až domů, což vám ušetří spoustu jednání s byrokraty, pokud byste se do vyřizování pustili sami.

Jak na smlouvání a kdy raději nesmlouvat?

Smlouvání je do jisté míry závislé na vašem osobním stylu, na tom, jak dobře umíte španělsky a jaké máte zkušenosti. Staré triky stále platí. Nikdy neprojevujte ani trochu zájmu, když odejdete, cena značně spadne. Nejdůležitější je vědět, jakou přibližnou hodnotu daná věc má a kolik jste připraveni za ni zaplatit.  Nikdy nezačínejte smlouvat o věcech, které ani nezamýšlíte koupit, protože tím nakonec naštvete obě strany.

Mexiko - trhy

Není moc pravděpodobné, že by se vám podařilo cenu usmlouvat v kamenných obchodech. Jedině, že byste nakupovali ve velkém. Dokonce i na tržištích mají jídlo a jednoduché domácí předměty stanovenou pevnou cenu. Vychytralý prodejce ji ale při spatření blížícího se cizince může až zdvojnásobit.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.02. - 02.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nezapomenutelné zážitky na poznávací dovolené po Mexiku včetně poloostrova Yucatán v doprovodu Petra Šuby! více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
07.03. - 23.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Poznávací okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Yucatán, Chiapas, Oaxaca, Puebla, Federální District Mexico - zájezd doprovází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
27.03. - 12.04.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán TOP program po Mexiku s omezenou kapacitou účastníků skupiny! více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
20.04. - 03.05.2022
2022 Mexiko středozápad Exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem s koupáním v Tichém oceánu! více zde »