Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Nevšední koupání v průzračné vodě mexických cenotes

Vápencové krasové útvary v podobě zatopených přírodních jam a propastí, které se nachází ve velmi hlubokých jeskyních, se v Mexiku nazývají cenotes. Na mexickém poloostrově Yucatán jsou jich tisíce. K nejkrásnějším patří Cenote Samula.

Cenotes v Mexiku

Mexické cenotes, tak trochu jiný zážitek z koupání

Poloostrov Yucatán v Mexiku se primárně skládá z pórovitého vápence. Ten za miliony let srážky a podnebí značně narušily a vytvořily tak po celém poloostrově ohromný systém podzemních jeskyní. Na mnoha místech pak také cenotes, kterým věnujeme tento článek.

Název cenotes pochází z mayského slova, které v překladu znamená "posvátný".

Cenotes vždy představovaly v první řadě hlavní zdroj vody v přírodě. Právě zaručený trvalý přístup k vodě je důvodem, proč byly všechny mayské vesnice postavené v jejich blízkosti.

Jak už ale název napovídá, cenotes plnily také náboženský význam. Lidé například věřili, že skrze ně mohou komunikovat s bohy. Archeologové navíc našli důkazy o náboženských obřadech, které se konaly u cenotes nebo v jejich blízkém okolí. Výjimkou nebyly ani ostatky lidí, kteří byli zřejmě oběťmi pro bohy.

Doba jde naštěstí kupředu a dnes lidé jezdí na cenotes ne pro jejich vodu nebo s cílem realizovat náboženský rituál... Nejznámější mexické cenotes slouží jako otevřené bazény, hluboké i několik desítek metrů. Tyrkysová voda v nich je dokonale průzračná a láká turisty a potápěče z celého světa. Na takové koupání jen tak nezapomenete!

Ceńotes v Mexiku

Cenote Samula

K nejkrásnějším cenotes v Mexiku patří bezesporu Cenote Samula. Nachází se nedaleko města Valladolid na poloostrově Yucatán. Z díry ze střechy visí dlouhé kořeny stromu, které dopadají až dolů do tyrkysově modré vody. Mayské legendy uvádějí, že do cenotes byly svrhávány mayské princezny, jako oběť bohu deště Chaac. 

vyberte si zájezd sipky
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 45.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
15.10. - 31.10.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Sleva 14 000 Kč - 2 volná místa. Objevte nový okruh s Petrem Šubou - archeologie, gastronomie, turistika, relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
18 dní

termín:
29.10. - 15.11.2023
2023 Velká cesta Yucatánem Sleva 10 000 Kč! Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 56.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.11. - 30.11.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Poslední volná místa. Novinka s Petrem Šubou - turistika, archeologie, gastronomie, několika denní relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 53.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Zobrazit další zájezdy