Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Opuncie: Národní symbol, který v Mexiku chutná i léčí

Opuncie mexická patří k symbolům Mexika a je nedílnou součástí národní identity. Své místo má dokonce i na mexické státní vlajce.

Mexický kaktus opuncie

 

Opuncie v kuchyni i v lékárničce

Opuncii v Mexiku najdete na každém kroku. Z téměř dvou set druhů jich v Mexiku roste víc než polovina. Mexiko je se zhruba 812 tisíci tunami ročně jedním z největších světových producentů opuncie.

Zatímco se tento kaktus v aztécké mytologii od nepaměti považoval za posvátný, dnes se využívá hlavně v kuchyni nebo ve zdravotnictví. Mexičané z opuncie připravují lahodné saláty, polévky, marmelády, cukrovinky, džusy a dokonce i mouku. V oblasti léčiv se využívá zejména při léčbě vysokého tlaku, střevních obtíží, vyrábí se z ní šampony účinné proti vypadávání vlasů a pleťová kosmetika.

Poslední novinkou je snaha Mexičanů vyrábět z národního kaktusu elektřinu (přesněji z jeho zbytků, které nemají jinde využití). Tak jim držme pěsti! 

Opuncie Mexiko

Legenda o vzniku Mexika spojená s opuncií

Máte rádi legendy? Podle aztécké mytologie se bůh Huitzilopochtli pomstil princi Copillimu za jeho zradu a vyrval mu srdce z těla. To vhodil do jezera a podle legendy, právě na tomto místě - na ostrůvku na jezeře - vyrostla první opuncie, jejíž plody symbolizují Copilliho srdce. U opuncie, na které seděl orel s hadem v zobáku, Aztékové postavili antické město Tenochtitlan, později dnešní Mexiko. Výjevy z této legendy jsou vyobrazeny na mexické vlajce dodnes.

 

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
07.03. - 23.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Poznávací okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Yucatán, Chiapas, Oaxaca, Puebla, Federální District Mexico - zájezd doprovází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 44.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
20.04. - 03.05.2022
2022 Mexiko středozápad Exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem s koupáním v Tichém oceánu. Zájezd doprovází Petr Šuba! více zde »
Rezervačně
Obsazeno
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
27.03. - 12.04.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán TOP program po Mexiku včetně poloostrova Yucatán v doprovodu skvělého Petra Šuby více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 59.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.02. - 02.03.2022
2022 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nezapomenutelné zážitky na poznávací dovolené po Mexiku včetně poloostrova Yucatán v doprovodu Petra Šuby! více zde »