Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Palenque: Mexický klenot uprostřed chiapaského pralesa

V mexickém státě Chiapas se nachází perla Mexika – starověké mayské město Palenque. Pozůstatky starobylého města uprostřed pralesa jsou na seznamu světového dědictví UNESCO a určitě by neměly chybět ani v itineráři vaší dovolené v Mexiku.

Palenque Mexiko

Historie Palenque

Město Palenque vzkvétalo v 7. století. Jeho historie sahá až do roku 226 před naším letopočtem, naopak pád se datuje do roku 1123 našeho letopočtu, kdy z něj odešli Mayové. Poté došlo k celkovému úpadku města a to zarostlo džunglí. Dnes jde však o známou archeologickou lokalitu lákající tisíce návštěvníků.

Palenque leží ve výšce 150 m. n. m., uprostřed tropického pralesa. Čelí častým silným dešťům (2 160 mm ročně), velmi vysoké vlhkosti vzduchu a stálým teplotám kolem 26 °C, což zachování cenných historických prvků nepřispívá. Přesto je zde rozhodně co obdivovat.

Palenque v Mexiku

Cenné historické pozůstatky z Palenque

Starobylý městský areál Palenque tvoří několik historických chrámů, ruiny starověkých obydlí, pyramidy, hrobky, historický most přes řeku a spousta dalších zajímavých kousků. Strávit byste tu mohli hodiny. K těm nejzajímavějším patří:

  • Templo de las Inscripciones (Chrám Nápisů) – dominanta celého historického areálu.
  • Templo de la Calavera (Chrám lebky) – přestože z vnějšku nepůsobí kdovíjak honosně, vyplatí se jít dovnitř a vyšlápnout si schody. K vidění je tu lebka, podle které získal chrám svůj název.
  • Templo de la Cruz (Chrám Kříže) – slouží mimo jiné jako skvělá vyhlídka na další stavby v Palenque.
  • Templo XIII - ve svém nitru skrývá hrobku, v níž byly nalezeny pozůstatky ženské kostry červené barvy, kterou získaly při rituálním ošetření sulfidem rtuťnatým. Hrobka se nazývá Tumba de la Reina Roja (Hrobka Červené královny), je možné do ní vstoupit a prohlédnout si sarkofág. Vedle ostatků byla nalezena také malachitová maska a tisíc kousků nefritu, avšak nic, co by vypovídalo o totožnosti královny. 
  • El Palacio (Palác) – nejmonumentálnější stavba celého Palenque, tvoří ji čtyři nádvoří vzájemně propojená bludištěm koridorů a místností. Byl budován po několik generací a sloužil pro potřeby mayské aristokracie jako místo pro zábavu, rituály a byrokratické účely.

 

I samotná cesta džunglí k Palenque nabízí několik zajímavostí. V husté vegetaci pralesem můžete objevovat další ruiny, které jsou ještě z větší části porostlé zdejší flórou. Oko zajisté potěší zdejší vodopády. Ty jsou nejhezčí v období dešťů.

vyberte si zájezd sipky
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 45.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
15.10. - 31.10.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Sleva 14 000 Kč - 2 volná místa. Objevte nový okruh s Petrem Šubou - archeologie, gastronomie, turistika, relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
18 dní

termín:
29.10. - 15.11.2023
2023 Velká cesta Yucatánem Sleva 10 000 Kč! Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 56.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.11. - 30.11.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Poslední volná místa. Novinka s Petrem Šubou - turistika, archeologie, gastronomie, několika denní relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 53.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Zobrazit další zájezdy