Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Popocatépetl: Bojovník truchlící za princeznu

Nejznámější mexická sopka Popocatépetl leží sedmdesát kilometrů od hlavního města Ciudad de Mexico. Protože se při vyslovování jejího názvu lidem často plete jazyk, je známá pod zkráceným jménem El Popo. Označení Popocatépetl vzniklo spojením indiánských slov "kouřit" a "hora".

Špičku sopky pokrývá celý rok sníh, skrz který proráží mračna sopečných plynů. Je to druhá nejvyšší hora Mexika a její vrchol sahá do výšky 5452 metrů nad mořem. Sopka je rozdělena sedlem ve výšce tří kilometrů, které spoluje hlavní vrchol s vedlejším, 5230 metrů vysokým vulkánem Iztaccíhuatl.

Erupce vyhnala tisíce lidí

Popocatépetl je stále aktivní vulkán. Letos v dubnu z něj vytryskla láva a na oblohu stoupal hustý dým do výšky tří kilometrů. Lidé v třímilionové aglomeraci Pueblo museli nosit ochranné roušky a letiště zastavilo provoz. K opravdu silné erupci došlo naposledy v roce 2000, kdy vláda nechala evakuovat čtyřicet tisíc lidí. Kvůli časté sopečné aktivitě je vstup na vrchol Popocatépetlu zakázaný a výjimku mají jen vědecké expedice.

Legenda o princezně a bojovníkovi

O dvou sousedních sopkách se dochovala stará aztécká legenda. Aztécká princezna Iztaccíhuatl se zamilovala do mladého bojovníka jménem Popocatépetl. Její otec král však s jejich láskou nesouhlasil a řekl, že mladík musí nejprve obstát v boji s obávaným Oaxacauem. Přestože Popocatépetlovi nedával nikdo mnoho šancí, nepřítele porazil. Otec to však Iztaccíhuatl zatajil, a ta byla tak zrdrcená žalem, že zemřela. Když se Popocatépetl vítězně vrátil ke své milé, zjistil, že je mrtvá. Strašlivě se rozhněval a prosil bohy, aby jeho a Iztaccíhuatl proměnili v dvě sousední hory, aby navždy mohli stát bok po boku. Hora Iztaccíhuatl z dálky připomíná ženu ležící pod bílým závojem a vedle stojící hora Popocatépetl svými častými erupcemi dává všem vědět, že mladého bojovníka stále nepřešla zlost nad křivdou, která ho připravila o milou. 

vyberte si zájezd sipky
LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
12.10. - 28.10.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený poznávací okruh v doprovodu skvělého Petra Šuby více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
03.11. - 16.11.2021
2021 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
23.11. - 09.12.2021
2021 Velký okruh Mexikem + Yucatán Nabitý poznávací okruh Mexikem s Yucatánem! Zájezdem provází Petr Šuba více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.01. - 09.02.2022
2022 Guatemala, Mexiko, Belize, Honduras Celá cesta je jako mayský náhrdelník složena z pestrých kamínků: indiánské obyvatelstvo, koloniální města, sopky, tropické řeky, moře, archeologické zóny, zajímavá gastronomie více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 46.990 Kč
délka pobytu:
14 dní

termín:
15.02. - 28.02.2022
2022 Mexiko klasik Předkládáme Vám atraktivní program – exponovaná místa Mexika, která jsou pro Evropana skutečně jedinečným zážitkem více zde »
Zobrazit další zájezdy