Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Starobylá Mitla v Mexiku

Jak název Mitla (v překladu: místo mrtvých) napovídá, v minulosti město představovalo bránu mezi světem živých a světem mrtvých. Dnes je cennou archeologickou lokalitou, mimo jiné na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mexiko Mitla, UNESCO

Mitla leží v mexickém státě Oaxaca, asi 550 km od hlavního města Ciudad de México. Vystřídalo se tu mnoho archeologů, kterým se podařilo najít záznamy o lidské existenci z počátku našeho letopočtu (0-200 n. l.). Dnes je Mitla vyhledávaná zejména milovníky historie a objevování života dávných civilizací.

Historie Mitly

Před koncem Monte Albánu (tehdejší centrum moci) se z Mitly stalo nejen náboženské středisko Zapotéků, ale i velmi důležité město, které mělo kontrolu nad celým Oaxackým údolím. Přitom je Mitla na první pohled zcela odlišná od Monte Albánu, který stál zcela izolovaný na vrcholu kopce. Je o dost menší a rozprostírá se v údolí téměř v objetí města. Největšího rozkvětu Mitla dosahovala v období 950 až 1521. Pro svou významnou pozici však byla neustále cílem nepřátelských útoků. Proto ji obyvatelé obehnali masivními hradbami.

Po příchodu Španělů věhlasné město podlehlo zkáze. Španělé starobylé kamenné stavby částečně rozebrali a části použili na výstavbu kostela San Pedro, který je dnes dominantou lokality. Na jeho zdech můžete dodnes zaznamenat původní složité geometrické vzory, kterými se Mitla vyznačuje.

Mexiko Mitla, UNESCO

Vysoké stavitelské a umělecké schopnosti obyvatel Mitly

Co patří k největším zajímavostem Mitly? Velká část budov postavená „na sucho“ (tj. bez použití malty nebo jiných spojovacích materiálů) se dochovala dodnes. Tehdejší budovatelé počítali i s občasnými zemětřeseními, a tak zatímco samotná Oaxaca byla v 19. století z větší části srovnána se zemí, zdejší chrámy a stavby vydržely.

Nelze opomenout také vysoké umělecké schopnosti tehdejší civilizace, jež dokazují například složité mozaiky a vlysy, které jejich tvůrci vytvářeli pouze pomocí primitivních nástrojů z křemene, obsidiánu a nefritu. Archeologové předpokládají, že vzory symbolizovaly nebe, zemi, vodu a další elementy.

Od roku 2010 je Mitla pro svou historickou hodnotu uvedená na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
08.04. - 24.04.2024
2024 Velká cesta Mexikem + Yucatán Koloniální města, archeologie, gastronomie, řemeslná výroba, přírodní útvary, etnografie v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 57.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »