Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Systém vzdělání v Mexiku

Mexiko patří k zemím s vysokou gramotností a vyspělým školským systémem. Jak funguje vzdělávání v Mexiku a čím se liší mexické školy od těch našich?

Vzdělávání v Mexiku - mexická školka

Školní vzdělání v Mexikuzahrnuje, podobně jako u nás, základní, střední (nižší a vyšší) a vysoký stupeň. Základní šestileté vzdělání je v Mexiku povinné a bezplatné. Do povinné školní docházky spadá školka, šest let základní školy a tři roky střední školy. Poté žáci mohou pokračovat dva roky na tzv. preparatoriu (vyšší střední škola) a ti šikovnější na univerzitě, což je nejvyšší forma vzdělávání v Mexiku

Základní, střední a vysoký stupeň školství v Mexiku

Mexické školství má širokou síť základních škol. Ačkoliv základní školy najdete téměř ve všech mexických regionech, řada z nich neoplývá velkou kvalitou a neposkytuje ani pravidelnou výuku. Některé školy se potýkají s nedostatkem dobrých učitelů – zejména učitelů, kteří znají indiánské jazyky (asi 2 miliony indiánů znají totiž pouze svoji rodnou řeč a další 2 miliony k tomu částečně hovoří španělsky). Mimo to některé školy na periferiích nefungují 5 dní v týdnu ani nemají dostatečné vybavení jako školy v městských centrech.

Nižší střední vzdělání představují tříleté školy 2. stupně. Po skončení tohoto stupně vzdělávání mohou studenti získat vyšší střední vzdělání na tříletých nebo čtyřletých školách.

Mexiko má světově uznávané vysoké školství. Šanci studovat na některé z vysokých škol v zemi má ročně asi 1,5 miliónů mladých Mexičanů. Na Národní autonomní univerzitě (UNAM) studuje přes 400 tisíc z nich. V mezinárodním měřítku má tato mexická univerzita dokonce lepší hodnocení než naše Univerzita Karlova v Praze.

Vzdělávání v Mexiku - vysoké školy

Kontrasty v mexickém školství

Vzdělávání v Mexiku je velmi kontrastní, podobně jako třeba přístup ke zdravotní péči. Chudé děti často nemají možnost studovat nebo dokončí pouze základní školu, což ovlivňuje jejich možnosti uplatnění v budoucnu. Většina z nich zůstane v neformálním sektoru (pouliční prodej a prodej na místních trzích, dělnické práce, výpomoc v domácnosti apod.) bez nároku na sociální a zdravotní pojištění. Děti z ekonomicky zajištěných rodin zpravidla studují na soukromých školách až do vyšší střední školy. Poté odchází na univerzity do větších měst - do Guadalajary, Monterrey, Mexico City nebo Xalapy.

Ne všechny školy v Mexiku jsou špatné. Není ani pravidlem, že kvalitní vzdělání lze získat pouze na soukromých školách. To potvrzují například státní vysoké školy, jejichž technické obory a výzkumná centra mají prestiž i na mezinárodní úrovni.

vyberte si zájezd sipky
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 45.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
15.10. - 31.10.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Sleva 14 000 Kč - 2 volná místa. Objevte nový okruh s Petrem Šubou - archeologie, gastronomie, turistika, relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
18 dní

termín:
29.10. - 15.11.2023
2023 Velká cesta Yucatánem Sleva 10 000 Kč! Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 56.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.11. - 30.11.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Poslední volná místa. Novinka s Petrem Šubou - turistika, archeologie, gastronomie, několika denní relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 53.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Zobrazit další zájezdy