Jsme tu pro vás již od roku 1993
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.
Mexiko MEXIKO Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte se specialisty.

Z aztécké kuchařky: Mexické guacamole

K oblíbeným mexickým pochoutkám patří guacamole – mexický pokrm z avokáda, rajčat a soli. Proslýchá se, že recept pochází z kuchařky starých Aztéků. Ostatně jen s mírným vylepšením je nedílnou součástí mexické kuchyně dodnes. Ochutnejte s námi. 

Mexické guacamole

Aztécká kuchyně

Pokrmy Aztéků, původních obyvatel dnešního Mexika, nebývaly nikterak barvité. Suroviny jako je zelenina a ovoce plné proteinů, vitaminů i organických tuků pro ně byly spíše vzácností. 

V kuchyni se využívalo například avokádo. Jeho jemně máslově oříšková chuť a výživové hodnoty nebyly jediným důvodem k jeho konzumaci.

K nejpopulárnějším pokrmům, které staví na avokádu, patří zdravá zelená omáčka guacamole. První zmínky o ní pocházejí z období kolem roku 300 před naším letopočtem. Tradičním způsobem se připravovalo v tzv. molcajete, což je mexická verze hmoždíře. V tom se nejprve paličkou rozmělnilo zralé a měkké avokádo, přidala se rajčata a směs se dochutila troškou soli.

Současná příprava mexického guacamole se od původní aztécké receptury příliš neliší. Tehdejší receptura se pouze lehce vylepšuje cibulí, chilli papričkou, stroužkem česneku nebo čerstvým koriandrem. Vyzkoušejte rychlý recept.

Recept na mexické guacamole

Suroviny na mexické guacamole: 3 zralá avokáda, 2 rajčata, 1 menší cibule, 1 menší zelená chilli paprička, snítka čerstvého koriandru, sůl a čerstvě drcený pepř.

Guacamole - mexická specialitta

Zralé avokádo podélně rozřízněte a jemným zakroucením od sebe oddělte obě půlky. Jádro vyjměte a avokádo v misce rozmačkejte vidličkou nebo elektrickým mixérem. Oloupanou cibulku nakrájejte nadrobno. Chilli papričku rozřízněte na dvě půlky, zbavte ji jadérek a nasekejte. Rajčata buď rozmačkejte nebo nakrájejte na velmi malé kousky. Připravenou zeleninu přimíchejte k drcenému avokádu, posolte, dochuťte čerstvě nadrceným pepřem, zakápněte limetkou (avokádo díky ní neztratí barvu) a vše dobře promíchejte.

 

Hotové guacamole ozdobte větvičkou koriandru a na stůl podávejte s jednou z oblíbených mexických dobrot. Co třeba s nachos, tamales nebo fajitas?

vyberte si zájezd sipky
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 45.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
15.10. - 31.10.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Sleva 14 000 Kč - 2 volná místa. Objevte nový okruh s Petrem Šubou - archeologie, gastronomie, turistika, relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
SUPER LAST MINUTE
Cena včetně tax: 49.990 Kč
délka pobytu:
18 dní

termín:
29.10. - 15.11.2023
2023 Velká cesta Yucatánem Sleva 10 000 Kč! Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 56.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
14.11. - 30.11.2023
2023 Velká cesta Mexikem + Yucatán Poslední volná místa. Novinka s Petrem Šubou - turistika, archeologie, gastronomie, několika denní relax na plážích Karibiku, koupání v cenote a mnoho dalšího. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 53.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
18.02. - 05.03.2024
2024 Velký okruh Mexikem + Yucatán Oblíbený velký okruh státy Veracrúz, Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca, Puebla + Yucatán. Zájezd doprovází Petr Šuba. více zde »
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 52.990 Kč
délka pobytu:
17 dní

termín:
24.03. - 09.04.2024
2024 Velká cesta Yucatánem Novinka pro milovníky starých civilizací, gastronomie, etnografie, přírody a koupání ve vodách Karibiku a v tzv. cenotes v doprovodu Petra Šuby. více zde »
Zobrazit další zájezdy